polski english
« powrót
Relacja ze spotkania o stwardnieniu rozsianym!
20 marca o 15:20;   

11 marca 2013 o godz. 18.00 w Sali 1.12 Centrum Kongresowo-Dydaktycznym naszego Uniwersytetu Medycznego w ramach znanej już wam akcji Dotknijmy Różnorodności odbyła się prelekcja na temat Stwardnienia Rozsianego. Zorganizowaliśmy to spotkanie we współpracy z SKN Fizjoterapii i Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego oddział Wielkopolska. Przybyła na nie liczna rzesza studentów ok.100 osób. Dziękujemy wszystkim przybyłym za udział i jednocześnie przepraszamy, że nie dla wszystkich starczyło miejsc na sali, niestety nie przewidzieliśmy tak wysokiej frekwencji. Obiecujemy, że więcej taka sytuacja się nie powtórzy i przy następnej okazji dopracujemy również kwestię odpowiedniego nagłośnienia sali.

Spotkanie prowadziła Ania Kuklińska-przewodnicząca SKN Fizjoterapii. Rozpoczęło się z niewielkim opóźnieniem od rozmowy z zaproszonymi gośćmi- chorymi na SM: Hanną Szymkowiak i Danutą Ławniczak. Panie w wyczerpujący sposób opowiedziały nam jak ich życie zmieniło się wraz ze zdiagnozowaniem choroby, o tym jak wygląda ich codzienne życie, w jaki sposób są postrzegane przez społeczeństwo, jak wiadomość o ich chorobie odebrali pracodawcy, jak rodzina. Mówiły o tym jakie przeszkody muszą pokonywać na co dzień jako osoby o upośledzonej sprawności fizycznej, o realiach leczenia w polskiej służbie zdrowia.. tematów, pytań i odpowiedzi było wiele. Następnie głos zabrała dr Hanka Hertmanowska lekarz neurolog, którą od ok. 30 lat zajmuje się leczeniem pacjentów ze Stwardnieniem Rozsianym. W krótkim czasie starała się przekazać jak najwięcej informacji na temat  leczenia i specyfiki tej choroby,  po niej głos zabrał fizjoterapeuta Dawid Szczapankiewicz.  Pacjentki przy okazji jego wystąpienia z entuzjazmem podkreślały jak ważnym elementem terapii są zabiegi fizjoterapeutyczne. Obejrzeliśmy też film krótkometrażowy „Eksperyment” z 2009 r. w którym politycy mogli poczuć na własnej skórze jak wygląda życie osoby chorej. Na zakończenie głos zabrała pani Róża Korczyńska przewodnicząca Rady Oddziału PTSR bez której zaangażowania i współpracy to spotkanie nie mogłoby się odbyć. Pani Róża pokrótce opowiedziała o tym jak PTSR pomaga chorym, jakie są źródła jego finansowania, o planach na dalszy rozwój.  Gorąco zachęcała nas do współpracy np. w ramach wolontariatu jak i do wsparcia działalności fundacji poprzez przekazanie 1% podatku podczas najbliższego rozliczenia.

Spotkanie z całą pewnością uznajemy za udane, spotkało się ono z ogromnym zainteresowaniem ze strony studentów co nas niezmiernie cieszy. Współpraca z SKN Fizjoterapii okazała się niezwykle owocna i w przyszłości planujemy przeprowadzić kolejne spotkania razem. Jak zwykle czekamy na wasze sugestie co do tematyki następnych spotkań w ramach akcji Dotknijmy Różnorodności. (roznorodnosc.poznan@gmail.com).

 

Koordynatorki Lokalne Projektu "Dotknijmy Różnorodności"

Justyna Magiełda, Agnieszka Basiukajć

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.

*

Dyżur

Brak dyżurów
w najbliższym czasie

Adres e-mail
*
Hasło
*
Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Rejestracja

Newsletter

E-mail

Współpraca

© 2019 IFMSA-Poland Oddział Poznań
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl