polski english

O Programie

SCORP czyli Program Stały ds. Praw Człowieka i Pokoju (ang. Standing Committee on Human Rights and Peace) jest jednym z 6 Programów Stałych, działających w ramach IFMSA-Poland. Jako odrębny program funkcjonuje już od 1983r., kiedy to pod nazwą SCOR zajmował się głównie problemami uchodźców.

Misją studentów zrzeszonych w szeregach SCORu było zwrócenie uwagi na problemy, z którymi muszą borykać się przesiedleńcy. Jednak, jak się okazało, sama świadomość ogromu przeszkód, z jakimi radzą sobie uchodźcy ma zasięg krótkoterminowy. Głównym problemem w tej kwestii okazały się konflikty zbrojne, dlatego też w 1994r. SCOR rozszerzył swoją działalność, włączając się w wysiłki zapobiegania tymże konfliktom.

Pełna nazwa programu, czyli SCORP zawiera w sobie zarówno chęć niesienia pomocy uchodźcom, tak bardzo widoczną w działaniach jego członków, jak i obronę praw człowieka głównie w miejscach, gdzie są one notorycznie łamane.

Ale w SCORPie chcemy również nieść pomoc osobom z naszego najbliższego otoczenia, które, z różnych przyczyn, wymagają wsparcia w wielu aspektach swojego życia.

Przede wszystkim chcemy zwrócić Twoją uwagę na innych ludzi poprzez bliższe spojrzenie na ich problemy. Czemu na co dzień musi stawić czoła osoba niepełnosprawna czy niewidoma? Jak się zachować, gdy odwiedzi Ciebie w gabinecie? Tego dowiesz się podczas warsztatów Dotknijmy Różnorodności, ucząc się jazdy na wózku inwalidzkim czy poruszając się z zawiązanymi oczami. A może już podczas studiów chcesz się poczuć jak prawdziwy lekarz? Zapraszamy do gabinetu w naszej Przychodni Studenckiej. Jeśli lubisz pracować z dziećmi, możesz umilić im czas spędzony w szpitalu podczas akcji Czytamy, Pomagamy.

Staramy się też zwrócić uwagę na globalne problemy: problem nierówności w zdrowiu na świecie. Uczestniczymy w finansowanmym przez Komisję Europejską projekcie "Equal opportunities for health: Action for development".   Istotne problemy globalna są poruszane podczas naszych spotkań filmowych Interesujesz się ambitniejszym kinem? Zapraszamy na seans i dyskusję w ramach projektu Films for Human Rights and Peace.

 

Przeprowadzamy także zbiórki charytatywne –  z Fundacją "Redemptoris Missio" wysyłamy ubrania dla dzieci z Afganistanu, wspieramy Szlachetną Paczkę… Współpracujemy również z organizacjami międzynarodowymi m.in. Amnesty International.

… i wciąż pracujemy nad nowymi projektami!

Serdecznie zapraszamy do współpracy!

 

Koordynator Lokalny ds. Praw Człowieka i Pokoju

Aleksandra Smagała

lorp@poznan.ifmsa.pl

tel. 782 692 173

 

 

POWSZECHNA DEKLARACJA PRAW CZŁOWIEKA

Uchwalona została przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 10 grudnia 1948 roku w Paryżu, prace nad nią trwały od roku 1947. 10 grudnia 1948 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło i proklamowało Powszechną Deklarację Praw Człowieka. W następstwie tego historycznego wydarzenia Zgromadzenie Ogólne wezwało Państwa Członkowskie do opublikowania tekstu Deklaracji i do "spowodowania, aby Deklaracja była rozpowszechniana, pokazywana, czytana i objaśniana przede wszystkim w szkołach i innych instytucjach oświatowych, wszędzie bez względu na status polityczny kraju lub terytorium".

 

10 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka i odbywa się szereg akcji i imprez tematycznych, między innymi Maraton Pisania Listów Amnesty International

The 30 Articled of Human Rights

*

Dyżur

Brak dyżurów
w najbliższym czasie

Adres e-mail
*
Hasło
*
Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Rejestracja

Newsletter

E-mail

Współpraca

© 2018 IFMSA-Poland Oddział Poznań
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl