polski english

O Programie

SCORP czyli Program Stały ds. Praw Człowieka i Pokoju (ang. Standing Committee on Human Rights and Peace) jest jednym z 6 Programów Stałych, działających w ramach IFMSA-Poland. Jako odrębny program funkcjonuje już od 1983r., kiedy to pod nazwą SCOR zajmował się głównie problemami uchodźców.

Misją studentów zrzeszonych w szeregach SCORu było zwrócenie uwagi na problemy, z którymi muszą borykać się przesiedleńcy. Jednak, jak się okazało, sama świadomość ogromu przeszkód, z jakimi radzą sobie uchodźcy ma zasięg krótkoterminowy. Głównym problemem w tej kwestii okazały się konflikty zbrojne, dlatego też w 1994r. SCOR rozszerzył swoją działalność, włączając się w wysiłki zapobiegania tymże konfliktom.

Pełna nazwa programu, czyli SCORP zawiera w sobie zarówno chęć niesienia pomocy uchodźcom, tak bardzo widoczną w działaniach jego członków, jak i obronę praw człowieka głównie w miejscach, gdzie są one notorycznie łamane.

SCORP zamierzamy również nieść pomoc osobom z naszego najbliższego otoczenia, które, z różnych przyczyn wymagają wsparcia w wielu aspektach swojego życia.

 

Czym się zajmujemy?

 • problematyka uchodźstwa i uchodźstwa wewnętrznego
 • pogwałcenie Praw Człowieka
 • zainteresowanie sytuacją polityczną na świecie
 • kwestia pokoju na świecie
 • pomoc dla ludzi bezdomnych, ubogich
 • pomoc dla grup społecznych dotkniętych niepełnosprawnością
 • szeroko pojęta pomoc humanitarna

 

Wizja funkcjonowania oddziału:

 • zaangażowanie w bieżące wydarzenia polityczne i naturalne
 • zapoznanie społeczeństwa z tematyką Praw Człowieka i pojęciem Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych
 • udział we wszelkiego rodzaju zbiórkach
 • wsparcie dla różnorakich grup społecznych z najbliższego otoczenia
 • prowadzenie szeregu kampanii dotyczących problematyki homofobii, rasizmu i kultury gwałtu
 • czynne zaangażowanie w propagowanie pokoju na świecie

Przeprowadzamy także zbiórki charytatywne –  z Fundacją "Redemptoris Missio" wysyłamy ubrania dla dzieci z Afganistanu, wspieramy Szlachetną Paczkę. Współpracujemy również z organizacjami międzynarodowymi m.in. Amnesty International.

 

Koordynator Lokalny ds. Praw Człowieka i Pokoju

Dominika Janowska

lorp@poznan.ifmsa.pl

tel. 662 789 144

 

 

POWSZECHNA DEKLARACJA PRAW CZŁOWIEKA

Uchwalona została przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 10 grudnia 1948 roku w Paryżu, prace nad nią trwały od roku 1947. 10 grudnia 1948 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło i proklamowało Powszechną Deklarację Praw Człowieka. W następstwie tego historycznego wydarzenia Zgromadzenie Ogólne wezwało Państwa Członkowskie do opublikowania tekstu Deklaracji i do "spowodowania, aby Deklaracja była rozpowszechniana, pokazywana, czytana i objaśniana przede wszystkim w szkołach i innych instytucjach oświatowych, wszędzie bez względu na status polityczny kraju lub terytorium".

 

10 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka i odbywa się szereg akcji i imprez tematycznych, między innymi Maraton Pisania Listów Amnesty International

The 30 Articled of Human Rights

*

Dyżur

Brak dyżurów
w najbliższym czasie

Adres e-mail
*
Hasło
*
Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Rejestracja

Newsletter

E-mail

Współpraca

© 2019 IFMSA-Poland Oddział Poznań
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl