polski english

O Programie

Choroby przenoszone drogą płciową (sexually transmitted ilnesses, STI), do niedawna nazywane jeszcze chorobami wenerycznymi, to temat tabu w wielu krajach naszego globu, w tym także w Polsce. Niska świadomość społeczna, brak kampanii promujących zdrowe zachowania seksualne  i niezrozumienie skali problemu skutkują szerzeniem się wielu schorzeń, których leczenie jest kosztowne – jeśli w ogóle jest możliwe. Niestety należy wiedzieć, iż w niejednym przypadku współczesna medycyna może zaproponować tylko terapie podejmującą walkę z objawami, a nie przyczynami. Gdyby  słowo ?profilaktyka? pojawiało się na ustach ludzi częściej, walka z nimi stałaby się niepotrzebna. „Najlepszym sposobem walki z AIDS jest prewencja, a najlepszym sposobem prewencji jest edukacja” i zdanie to jest mottem SCORA.

Program Stały ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS (Standing Committee on Reproductive Health including AIDS; SCORA) to najmłodszy z programów działających w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA. Pierwsze nieśmiałe kroki, które miały być odpowiedzią na rosnącą w postępie geometrycznym liczbę zachorowań na STI, w tym również zakażeń wirusem HIV, podjęto już w 1992 roku. Do Polski, projekt już w pełni rozwinięty, trafił cztery lata później. Oczywiście, program wielokrotnie zmieniał swoją nazwę, niemniej idea, dla której pracowano, zawsze była taka sama.

Dziś SCORA prowadzi szeroko zakrojoną działalność, która ma na celu przede wszystkim edukację, dotyczącą zarówno profilaktyki zakażeń STI, jak i ich objawów, diagnostyki, leczenia. Staramy się, by nasze akcje kierować do różnych grup społecznych, rozpoczynając od młodzieży szkolnej, po osoby starsze, które mogą tak zdobytą wiedze przekazać swoim dzieciom czy wnukom. Opierając się na własnych obserwacjach, rozszerzamy naszą działalność o to, co wydaje się nam konieczne- dziś staramy się mówić coraz częściej o szeroko rozumianym zdrowiu reprodukcyjnym, uczymy konieczności wizyt u ginekologa, walczymy z przemocą wobec kobiet i stygmatyzacją osób chorych na STI’s.

Pamiętajmy!

‘Under 400 people die of swine flu and everybody wants to wear a mask.  Over 33 million people live with HIV/AIDS and nobody wants to wear a condom.’

Koordynator Lokalny Programu Stałego ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS:

Aleksandra Sadowska
lora@poznan.ifmsa.pl

*

Dyżur

Brak dyżurów
w najbliższym czasie

Adres e-mail
*
Hasło
*
Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Rejestracja

Newsletter

E-mail

Współpraca

© 2019 IFMSA-Poland Oddział Poznań
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl